12 czerwca 2018

Dlaczego niemal we wszystkich województwach spadła w ostatnich miesiącach liczba karetek specjalistycznych?

Powód jest prosty – medycy nie chcą pracować w pogotowiu. Część ekspertów twierdzi, że wcale się ich do tego nie zachęca, bo system bez nich jest tańszy.

Lada dzień wejdzie w życie zmieniona ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym (jest podpisana przez prezydenta, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw). To pierwsza z dwóch gruntownych nowelizacji przepisów dotyczących systemu ratownictwa, przygotowanych przez resort zdrowia. Zdaniem Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej mała nowela podważa lekarski nadzór nad funkcjonowaniem ratownictwa medycznego, a w konsekwencji pogarsza poziom bezpieczeństwa pacjentów.

– W strukturach opieki zdrowotnej jest miejsce dla ratowników medycznych jako paramedyków, wspierających działania lekarzy. Wszędzie jednak działają oni pod nadzorem i odpowiedzialnością specjalistów medycyny ratunkowej. Podkreślić należy, że nie wykonują oni samodzielnie świadczenia zdrowotnego, a jedynie różnego stopnia zaawansowania czynności ratunkowe – podkreśla prof. Jakubaszko.

Cały materiał.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum