14 grudnia 2020

Dodatki covidowe: ilu lekarzy walczy z pandemią?

Sygnały o tym, że dyrektorzy szpitali „samoograniczają się” przy tworzeniu list pracowników uprawnionych do wypłaty dodatku covidowego, napływały już od wielu dni.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia wśród ponad 12 tysięcy zgłoszonych przez szpitale jest 6,6 tysiąca pielęgniarek i 2,6 tysiąca lekarzy. Na dodatki dla całej grupy budżet państwa wyda 40 mln zł. Średnio będzie to więc… 3,3 tysiąca złotych dla pracownika.

– W sprawie dodatków dla medyków walczących z COVID-19 panuje skandaliczny bałagan. Czy ktokolwiek jeszcze wie, po co i komu te dodatki przyznano? Czy ktoś nad tym panuje? Rozumiemy, ze środowisko padło ofiarą PR-owej zagrywki ze strony rządu, a dodatki zobaczą nieliczni. Jak rozumiem, intencją było ogłoszenie przyznania dodatków, a nie ich przyznanie – komentuje dla MP.PL Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. – Wypłata, jeśli nastąpi, to w okrojonej formie. Dziś niektórzy dyrektorzy wyliczają lekarzom ,,kombinezonogodziny”, oceniając ich narażenie na COVID-19 w trakcie pracy.

Łukasz Jankowski uważa, że przekazywanie przez resort zdrowia informacji o tym, że uprawnionych do wypłaty dodatków jest 2,6 tysiąca lekarzy, a więc tylu walczy z pandemią, jest wręcz obraźliwe dla środowiska. – Izba wystąpiła o opinię prawną w zakresie możliwości reprezentowania roszczeń lekarzy przeciwko skarbowi państwa w zbiorowym pozwie w tej sprawie – poinformował.

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum