12 maja 2017

Drenaż mózgów dewastuje polską naukę i medycynę

Skala emigracji naszych naukowców i przedsiębiorców, między innymi z sektora medycznego, od lat jest niepokojąca. Młodzi ludzie zaczynają działalność badawczą Polsce, aby później realizować swoje projekty w innych krajach.

– Medycyna w naszym kraju jest nadal sfeudalizowana – zaznaczył prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. I zaapelował o usunięcie swoistych szklanych sufitów hamujących rozwój młodych naukowców: – To są bariery także o kulturowym charakterze. Trzeba stworzyć przedsiębiorczym, kreatywnym ludziom warunki do tego, by mogli się realizować w naszym kraju.

Zwracał uwagę, że trzeba też zmienić zasady finansowania projektów badawczych w medycynie, aby ułatwiać transfer nowych terapii do praktyki klinicznej.

Zwrócił uwagę, że do naszej kultury finansowania projektów badawczo-rozwojowych musimy też wprowadzić odporność na porażki. Jego zdaniem trzeba stworzyć szansę i warunki dla odpowiednio szybkiego wychodzenia z nieudanych przedsięwzięć, aby nie marnotrawić kolejnych pieniędzy.

Relacja z debaty „Innowacje w medycynie” podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC 2107, Katowice, 10-12 maja br.) w serwisie Rynek Zdrowia

Archiwum