10 lipca 2020

Eksperci: polska opieka zdrowotna musi zmierzać w kierunku rozwiązań telemedycznych

Na ile tylko jest to możliwe i uzasadnione, polska opieka zdrowotna powinna zmierzać w kierunku rozwiązań telemedycznych – przekonują eksperci. Dodają, że konsultacje online przydatne są szczególnie w monitorowaniu pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca i schorzenia sercowo-naczyniowe.
O tym, że usługi telemedyczne to szansa na skrócenie czasu reakcji na ewentualne zagrożenia zdrowia i życia, przekonany jest dr Michał Gontkiewicz, ginekolog i przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Tego rodzaju świadczenia – podkreśla – zapewniają pacjentom komfort psychiczny i dają poczucie bezpieczeństwa. Wideokonsultacje niwelują stres u pacjentek obawiających się zaburzenia ciągłości leczenia. To szczególnie ważne, gdy opiekujemy się przyszłymi mamami, które martwią się nie tyle o siebie, co o dziecko. Poza możliwością zdalnego omówienia wątpliwości i problemów, które pojawiły się między wizytami, mogę także przedłużyć e-receptę na leki stałe lub dokonać modyfikacji terapii – dodaje.