20 lutego 2019

Faktyczne 6 procent PKB na zdrowie może ziścić się o 2 lata później? Mamy stanowisko ministerstwa

Bardzo możliwe, że realny poziom 6 proc. wydatków z PKB na zdrowie osiągniemy nie wcześniej niż w 2026 roku. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że metodologia wyliczeń jest znana od początku obowiązywania stosownej ustawy i nie ma pod tym względem żadnych różnic interpretacyjnych pomiędzy resortami zdrowia i finansów.

Jak wynika z zapisów art. 131c znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Ustawa z dn. 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej) na finansowanie ochrony zdrowia w 2024 roku ma być przeznaczone nie mniej niż niż 6 proc. produktu krajowego brutto. Ten sam artykuł ustawy wyjaśnia, że dochodzenie do tej wielkości odbywa się stopniowo corocznie, w latach 2018-2019. W 2019 r. ma to być kwota nie mniejsza niż 4,86 proc. produktu krajowego brutto. Czy tyle jest w istocie? Zależy jak liczyć.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum