11 kwietnia 2017

Finansowanie sieci szpitali

– W środku reformy zdrowia nie znamy projektów rozporządzeń dotyczących finansowania szpitali – mówi Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia i ekspert EY.

– Na całym świecie, obok efektywnościowych istnieją systemy budżetowe – ryczałtowe, choć najczęstszą formą są mieszane. Może dlatego, że oba obarczone są wadami. Ryczałtowy – ryzykiem, że szpital będzie wypychał pacjenta, bo tutaj pacjent jest kosztem, efektywnościowy – że będzie generował świadczenia ponad uzasadnioną potrzebę medyczną. My dotychczas byliśmy jednym z nielicznych systemów całkowicie efektywnościowych – ocenia ekspert.

W opinii Jakuba Szulca, „na pewno szybko dostrzegalnym efektem wejścia tej ustawy będzie nieformalna rejonizacja, bo jeżeli pacjent zjawi się w szpitalu poza jego miejscem zamieszkania, to szpital zrobi wszystko, by odesłać go do szpitala z jego terenu.” – Powód jest bardzo prosty: za nadwykonania nikt mi nie zapłaci. Skoro dzisiaj pieniędzy ledwo wystarcza i co roku mamy nadwykonania, to po oderwaniu finansowania od wykonanej procedury nikt nie będzie chciał nowych pacjentów. Tak naprawdę sieć szpitali ograniczy dostęp do lecznictwa szpitalnego – dodaje ekspert.

Więcej w Rzeczpospolita

Archiwum