21 września 2015

Formularz zgody na elektrowstrząsy w Polsce?

W przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia nowym koszyku świadczeń gwarantowanych, elektrowstrząsy mają być zwykłą metodą z wyboru. Zespół specjalistów wkrótce rozpocznie pracę nad nowym formularzem zgody na ten zabieg.

Rzeczpospolita przypomina, że przed kilkudziesięcioma laty zabieg cieszył się złą sławą – i tak był też przedstawiany w popkulturze – bo wykonywano go bez zwiotczenia mięśni przez anestezjologa. W latach 80. i dobie nowoczesnych leków na depresję i schizofrenię psychiatrzy zaczęli odchodzić od elektrowstrząsów. Okazało się jednak, że stosowane w znieczuleniu ogólnym są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Jak wskazują psychiatrzy, metoda jest bezpieczniejsza od farmakoterapii w leczeniu ciężkich depresji lub psychoz u kobiet w ciąży.

Obecnie w Polsce wykonuje się tych zabiegów ok. 4,5 tys. rocznie. Zdaniem specjalistów liczba ta będzie rosnąć. We wrześniu ma się zebrać zespół specjalistów, który wypracuje nowy, obowiązujący w całej Polsce, formularz zgody na elektrowstrząsy.

Więcej.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum