4 sierpnia 2015

Gdzie wydano najwięcej kart przyspieszających leczenie onkologiczne?

Świętokrzyskie, dolnośląskie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie, to województwa w których wydano najwięcej zielonych kart: ok. 450-455 na 100 tys. mieszkańców. Na Podlasiu już prawie trzy razy mniej.

Widać gołym okiem, że szansa na leczenie nowotworu zależy nie tylko od jego rodzaju, lecz także od kodu miejsca zamieszkania, co jest skandalem w kraju aspirującym do pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej – pisze Leszek Borkowski, prezes Fundacji Razem w Chorobie, w jednej z analiz podsumowującej pakiet onkologiczny. Zdaniem Rafała Janiszewskiego – eksperta w dziedzinie zdrowia, pakiet w naturalny sposób podzielił rynek: powstała mapa najsprawniej działających ośrodków onkologicznych.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. To m.in. obecność w regionie dużych ośrodków onkologicznych czy różnice w finansowaniu. Teoretycznie NFZ zwraca za leczenie wszystkich chorych z kartą – bez limitu. Jednak nie wszystkie placówki mają zawarty z funduszem kontrakt na leczenie w ramach pakietu – podkreśla DGP.

Więcej.

kj

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum