5 września 2019

Hierarchiczna struktura szpitali sprzyja stosowaniu gróźb i szykan. Jak walczyć z mobbingiem?

Narasta niezgoda na takie praktyki. Na szczęście walka z nimi nie jest już walką z wiatrakami.

W walkę z takimi praktykami angażuje się też lekarski samorząd. Łukasz Jankowski, jeden z liderów poprzedniego protestu, a obecnie szef stołecznej izby lekarskiej, ocenia, że spraw związanych z mobbingiem i różnego rodzaju szykanami przybywa.

– Po każdym nagłośnionym przypadku wzrasta świadomość i zgłoszeń jest więcej – mówi. Dodaje, że w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out do warszawskiej izby trafiły już trzy sprawy.

Co do przyczyn tego zjawiska wszyscy są zgodni. – Mobbingowi sprzyja hierarchiczna struktura i brak umiejętności menedżerskich zarządzających ochroną zdrowia. To przekłada się na naszą pracę, na relacje w zespołach – przekonuje prezeska Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.