8 grudnia 2019

Jacek Kurski uznał spot Izby Lekarskiej za „obraźliwy dla Ojczyzny”. Rada Języka Polskiego poucza prezesa TVP

W październiku TVP nie wyemitowała spotu Okręgowej Izby Lekarskiej twierdząc, że występujące w nim sformułowanie „Polska to chory kraj” jest obraźliwe. Po stronie lekarzy stanął Rzecznik Praw Obywatelskich, który poprosił o opinię Radę Języka Polskiego. W analizie Rada stwierdza, że sformułowanie to nie jest agresywne i nie można oceniać go poza kontekstem.

Adam Bodnar zapytał o opinię Radę Języka Polskiego i otrzymał od niej analizę, z której wynika, że nie można oceniać tytułu filmu nie znając całego przekazu. Rada stwierdza też, że trudno w samym sformułowaniu „Polska to chory kraj” doszukiwać się agresji. Systemowo bowiem „(czyli niezależnie od kontekstu) charakter obraźliwy mają tylko te jednostki leksykalne, które są silnie nacechowane ekspresywnie aksjologicznie (np. gdy mówimy o człowieku: bałwan, pajac, debil, kanalia, kretyn itd.)”.