9 lutego 2017

Jarosław Gowin: Studia medyczne powinny być płatne

– Studia w Polsce są i będą bezpłatne, bo tak rozstrzyga konstytucja, ale jest jeden kontrowersyjny kierunek, czyli studia medyczne – mówi w „Salonie politycznym Trójki” minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin tłumaczy, że medycyna jest niezwykle kosztowna, a lekarze po studiach na masową skalę wyjeżdżają za granicę. – Czy relatywnie ubogie polskie społeczeństwo ma wydawać co roku setki milionów, a nawet miliardów na kształcenie lekarzy dla dużo zamożniejszych Francuzów, Niemców czy Norwegów? – dodał minister.

– Proponowałem już na początku tej kadencji, żeby wprowadzić odpłatność za studia medyczne przy równoczesnym fundowaniu stuprocentowego stypendium, które musiałoby przez kilka lat po studiach zostać odpracowane. Byłoby ono stopniowo umarzane wraz ze stażem pracy w Polsce – wyjaśnia. – Lekarz, normalnie zarabiając, zwracałby je poprzez swoją pracę w kraju.

Jarosław Gowin uważa, że mimo tego, iż Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne temu pomysłowi, a zdania w rządzie są na ten temat podzielone, tego typu rozwiązanie nie byłoby niezgodne z konstytucją.

Więcej w serwisie Polskie Radio

Archiwum