7 sierpnia 2017

Kardiochirurdzy z UCK uratowali serce wykorzystując druk 3D

Pierwszy zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej przeprowadzono w czwartek (3 sierpnia) w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pacjentem był 35-letni mężczyzna z wrodzoną wadą serca.

Mężczyzna był operowany w dzieciństwie w USA. Wymagał dalszego leczenia, jednak kolejny, bardzo rozległy zabieg kardiochirurgiczny, byłby obarczony bardzo wysokim ryzykiem. W warunkach sali hybrydowej Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki Melody w pozycję płucną z udziałem prof. Tomasza Moszury z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zabieg przebiegł bez powikłań i zakończył się sukcesem. Pacjent za kilka dni, po badaniach kontrolnych zostanie wypisany ze szpitala. Przeprowadzenie tego zabiegu było możliwe dzięki współpracy wielodyscyplinarnego zespołu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego: Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz Zakładu Radiologii.

W przygotowaniach do zabiegu przeprowadzono symulację procedury z wykorzystaniem indywidualnego modelu serca leczonego pacjenta w skali 1:1, który powstał w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w innowacyjnej technologii wydruku 3D. Do stworzenia modelu wykorzystano wyniki badania serca rezonansem magnetycznym oraz drukarkę M200 polskiej firmy Zortrax.

Więcej na Rynek Zdrowia

Archiwum