21 października 2020

Klauzula miłosiernego samarytanina: twój błąd medyczny jest gorszy niż mój

Nie wszyscy medycy, którzy popełnią nieumyślny błąd medyczny, będą zwolnieni z odpowiedzialności karnej – ostrzegają prawnicy.

Lekarze mieli nadzieję, że klauzula ograniczy nie tylko ich odpowiedzialność karną, ale także cywilną i zawodową. Tak się nie stało. „To wsparcie pozorne. Rozwiązanie ograniczające odpowiedzialność karną wymaga nie tylko, aby lekarz nie tylko rozpoznawał lub zwalczał Covid-19, ale by działał w szczególnych okolicznościach, co jest zwrotem niedookreślonym i pozostawia szeroki margines uznaniowości dla organów ścigania”.

(…) niepokoi uzasadnienie do ustawy.

– Czytamy w nim, że wyłączenie odpowiedzialności karnej powinno następować za określone czyny, popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy działania lecznicze są podejmowane w celu zwalczania epidemii np. przez osoby, które w warunkach nieepidemicznych nie udzielałyby tych świadczeń, tzn. gdy np. chirurg udziela świadczeń niezgodnych ze swoją specjalizacją. Czy to oznacza, że specjaliści epidemiolodzy odpowiedzialność będą jednak ponosić? Oczywiście, obowiązuje przepis, a nie uzasadnienie, ale jest to niepokojące – podkreśla prawniczka.

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum