19 maja 2018

Klauzula sumienia u aptekarzy w nowelizacji ustawy? Minister zdrowia: Nie mam zdania, będą szerokie konsultacje

Przygotowujemy koordynację opieki prenatalnej – zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwość wprowadzenia do ustawy o zawodzie farmaceuty klauzuli sumienia powiedział, że głosy w tej sprawie są podzielone.

Łukasz Szumowski zapowiadając koordynację opieki prenatalnej zaznaczył, że chodzi głównie o miejsca, gdzie wykonuje się badania USG raz badania genetyczne dziecka. Podkreślił, że potrzebna jest szersza i kompleksowa opieka, „a przede wszystkim przekazywanie informacji rodzicom, co dalej”.

– „jeśli chodzi o klauzulę sumienia u farmaceuty, to należy zwrócić uwagę, że współczesne apteki funkcjonują inaczej niż kiedyś”. Zaznaczył, że klauzula sumienia u lekarzy „jest jednak czymś innym”. Dodał, że głosy w sprawie tego, czy klauzula sumienia powinna być wpisana w zawód farmaceuty są podzielone. – „To lekarz ponosi odpowiedzialność za przepisanie konkretnego preparatu czy leku i nie zawsze farmaceuta wie, z jakiego powodu ten konkretny preparat został przepisany. W każdym razie zespół pracuje nad nowelizacją. Kiedy projekt ustawy będzie gotowy, zaczniemy szerokie konsultacje.” – zapewnił minister.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum