26 września 2022

Komisja Europejska kupiła preparat dla chorych na małpią ospę

Cykle leczenia preparatem tecovirymat, który jest podawany chorym na małpią ospę, zostaną przekazane państwom członkowskim UE. Ostatnio o sprowadzenie do kraju leku zawierającego substancję czynną tekowirymat apelowali lekarze w związku z tym, że w jednym ze szpitali przebywa grupa pacjentów, których stan zdrowia się pogarsza. Bez podania tego preparatu grozi im trwały uszczerbek na zdrowiu.

Ostry przebieg małpiej ospy

– Apelujemy do władz państwa, by podjęły działania na rzecz sprowadzenia leku zawierającego tekowirymat do Polski. Placówki ochrony zdrowia nie mają możliwości dokonania zakupu we własnym zakresie. Konieczne jest porozumienie na szczeblu rządu – podkreśla RPL OIL w Warszawie Monika Potocka. O zainteresowanie się sprawą poprosiła również Rzecznika Praw Pacjenta.

Interwencja wynika z sygnałów, jakie do biura RPL wpłynęły z jednego ze szpitali, a dotyczyły pogarszającego się stanu zdrowia grupy pacjentów z ostrym przebiegiem małpiej ospy. Z informacji przekazanych rzecznikowi wynika, że są oni narażeni na trwały uszczerbek na zdrowiu np. utratę wzroku właśnie z powodu nieefektywnego leczenia małpiej ospy.

Jak zaznacza rzeczniczka, małpia ospa w większości przypadków ma łagodny przebieg, ale gdy jest on ostry, konieczne jest leczenie celowane z użyciem rzadkiego leku prowadzonego do użycia kilka lat temu. Leki zawierające tekowirymat są jednak niedostępne na polskim rynku.

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum