26 marca 2019

Konieczna zmiana przepisów, by nie nadużywano zaproszeń dla lekarzy z zagranicy

Samorząd lekarski podkreśla, że konieczne jest doprecyzowanie przepisów, na podstawie których rady lekarskie zgadzają się lub odmawiają, by lekarz zaproszony do Polski z zagranicy, nieposiadający prawa wykonywania zawodu w naszym kraju, mógł np: brać udział w konsylium lekarskim lub wykonywał zabiegi.

Według Naczelnej Rady Lekarskiej potrzebna jest nowelizacja art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Z informacji przekazanych przez okręgowe izby lekarskie wynika, że przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie reguluje we właściwy sposób zasad wyrażania przez rady lekarskie zgody bądź odmowy wyrażenia zgody w przypadku zaproszenia lekarza nieposiadającego w Polsce prawa wykonywania zawodu. Chodzi o sytuacje, gdy taki lekarz ma np: prowadzić teoretyczne i praktyczne nauczać zawodu lub brać udział w konsylium lekarskim oraz wykonywać zabiegi, których potrzeba wynika z programu nauczania lub z konsylium.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum