8 maja 2015

Konstanty Radziwiłł o przyczynach emigracji lekarzy

Polskę stać na to, żeby zastanowić się nad tym, jakie podjąć działania, aby nie groziła nam medyczna katastrofa demograficzna – mówi wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Konstanty Radziwiłł w wywiadzie udzielonym Medycynie Praktycznej.

Rozmowa dotyczy skali emigracji lekarzy z Polski, której tak naprawdę dokładnie nie potrafimy ocenić, powodów, dla których wyjeżdżają z kraju i trudnej sytuacji młodych lekarzy w Polsce.

Wielu lekarzy, pragnących specjalizować się w wybranych przez siebie dziedzinach ma na to w Polsce nikłe szanse. W niektórych krajach sytuacja w tym zakresie jest o wiele lepsza – młody lekarz, który chce się specjalizować, jest mile widziany, ma wsparcie władz publicznych, zagwarantowane przyzwoite pieniądze i przyjazne warunki rozwoju zawodowego. U nas mamy chaos organizacyjny, wiele rzeczy można by naprawić w sposób niezwykle prosty, ale ze strony państwa pojawiają się kolejne utrudnienia – np. na początku br. weszła w życie ustawa blokująca w znacznej mierze elastyczność wyboru specjalizacji przez młodych lekarzy – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Więcej na stronie Medycyny Praktycznej

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum