3 kwietnia 2020

Koronawirus: obawy personelu medycznego w sprawie odsyłanych przez szpitale zakaźne pacjentów z negatywnym wynikiem testu

Medycy obawiają się „efektu koronadomina”, czyli kaskadowego wyłączania z użytku kolejnych oddziałów, a nawet całych szpitali. Jeśli bowiem Covid zostanie stwierdzony u jednego z pacjentów, kwarantannie poddawani są wszyscy, którzy mieli z nim styczność. A to może sprawić, że Polaków nie będzie miał kto leczyć. (…) Koronawirus zbiera żniwo nie tylko w postaci zakażeń. Wstrzymanie operacji planowych ze względu na zagrożenie infekcji to dla wielu pacjentów groźba poważnych problemów zdrowotnych, a dla niektórych nawet wyrok śmierci.

– Już przed epidemią chorzy czekali na te zabiegi w wielotygodniowych kolejkach. Niektórzy mogą po prostu nie doczekać operacji – mówi dr Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
[wypowiedź dla Rzeczpospolitej 2.04.2020]

Dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego dodaje, że problem gorszej dostępności do świadczeń zdrowotnych będzie dotyczyć wszystkich krajów, które borykały się z wirusem: – Dzisiaj wszystkie systemy ochrony zdrowia koncentrują się na walce z koronawirusem, co w sposób oczywisty odbija się na pacjentach z innymi schorzeniami.

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum