30 listopada 2020

Koronawirus: przekształcanie oddziałów szpitalnych zagraża bezpieczeństwu

Błyskawiczne przekształcanie oddziałów szpitalnych zagraża bezpieczeństwu i personelu, i pacjentów.

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, specjalista nefrologii

Do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie regularnie zgłaszają się lekarze, którzy o przekształceniu ich oddziału w covidowy dowiedzieli się z prasy. Czasem po fakcie, bo okazywało się, że pacjentów z koronawirusem leczą już od kilku dni. Dyrekcja nie zapewniła im jakiegokolwiek, choćby bazowego, przeszkolenia z procedur wymaganych w pracy z pacjentem zakaźnym. Niestety, jeśli mówimy o wojnie z Covidem, to w naprędce przekształcanych oddziałach dzieje się głównie partyzantka. Jeśli personel z internetu uczy się, jak bezpiecznie zakładać i zdejmować kombinezon ochronny, to co mówić o przygotowaniu emocjonalnym czy mentalnym do pracy w tak trudnych warunkach. To zaowocuje w przyszłości większą częstością wypalenia zawodowego czy reakcji na stres wśród personelu. Krótkowzroczność i podejmowane naprędce decyzje odbiją się, niestety, systemowi czkawką.

Źródło.