25 marca 2020

Koronawirus w Polsce. Dr Łukasz Jankowski opowiada o problemach w służbie zdrowia

Coraz więcej zakażeń i zgonów z powodu pandemii koronawirusa odnotowuje również Polska. W dramatycznej sytuacji są polskie szpitale, w których brakuje sprzętu do ratowania życia. Lekarze stają przed dramatycznymi wyborami. O sytuacji w polskiej służbie zdrowia opowiada dr Łukasz Jankowski.

Łukasz Jankowski: – Dzisiaj trzeba powiedzieć wprost, to jest wojna, to nie są ćwiczenia. Dzisiaj nie mamy do czynienia z ćwiczeniami tylko z wojną. O tym też mówi się w środowisku lekarskim. Rozmawiamy o tym, że dzisiaj wstając rano lekarze rozmawiają, tak naprawdę lekarze rozmawiając ze sobą niepokojąc się o bezpieczeństwo swoje i swoich pacjentów, o bezpieczeństwo swoich rodzin, o to co zastaną, kiedy przyjdą na oddział szpitalny. Tak naprawdę mamy do czynienia, z taką pierwszą linią frontu, jeśli chodzi o lekarzy. A wesoło na tej pierwszej linii frontu, niestety nie jest. Lekarze przychodząc do pracy odnajdują tam po prostu braki, w tym braki sprzętowe.

– O tych brakach sprzętowych nie da się dziś nie mówić. Wiedzą o tym lekarze, wie o tym też społeczeństwo, które między innymi do naszej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przysyła maseczki chirurgiczne, czy sprzęt, który mógłby się przydać. Muszę powiedzieć, że my rozwożąc ten sprzęt do szpitali widzimy po stronie lekarzy reakcje graniczące z tym, że są łzy w oczach , że ktoś ich wspiera i te niedomogi sprzętowe stara się jakoś naprawić. Ale to jest dużo, dużo za mało. Stoimy w sytuacji, w której lekarze mówią, że są cztery maseczki chirurgiczne i nie wiadomo, jak podzielić je na 20 lekarzy pracujących w oddziale, że ten monitor, który do tej pory był sklejany na taśmę klejącą, nie naprawił się nagle, kiedy jesteśmy w przededniu, czy też w trakcie epidemii korona wirusa – zwraca uwagę dr Łukasz Jankowski.

[Wypowiedź z dn. 25.03.2020, wp.pl – abc zdrowie]

Więcej. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum