4 sierpnia 2020

Korpus koronerów? Pandemia jeszcze mocnej uświadomiła co oznacza jego brak

Od wielu lat lekarze domagają się systemowego uregulowania kwestii związanych ze stwierdzaniem, dokumentowaniem i rejestracją zgonów. Obowiązujące przepisy, z wyjątkiem tych dotyczących COVID-19, mają już ponad 60 lat. Zawarte są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r, która nie przystaje do obecnych realiów. I nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa zmianie.

Problemy z powołaniem koronerów, którzy mieli funkcjonować już w kwietniu, miało Mazowsze, Małopolska, Wielkopolska i inne regiony. Lekarzy nie skusiły stawki wynagrodzenia za stwierdzenie zgonu osoby podejrzanej o COVID-19 w wysokości 738 zł.

Jak podkreśla dr Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, ocena, czy kwoty zaproponowane zarówno przez ustawodawcę dla koronerów (w projekcie ustawy z listopada ub. roku – 15 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok) jak i przez wojewodę dla osób stwierdzających zgon osób podejrzanych o zakażenie Covid-19, są wystarczające, pozostaje indywidualną kwestią dla każdego lekarza.

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum