30 września 2019

Kryzys w polskiej służbie zdrowia. „Za 10 lat co czwarty Polak zachoruje na raka”

Statystyki mówią same za siebie – w polskiej służbie zdrowia jest źle. – Z powodu długich kolejek, braku dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia i przedłużonej diagnostyki co roku na raka w Polsce umiera o 30 tys. osób więcej, niż moglibyśmy wyleczyć – mówiła na antenie TOK FM dr Marta Moczydłowska z Okręgowej Izby Lekarskiej.

Dr Marta Moczydłowska z Okręgowej Izby Lekarskiej z Warszawy nie ma wątpliwości, że obecnie mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem w ochronie zdrowia. – Chciałabym, aby ludzie zdali sobie z tego sprawę, zaczęli się o samych siebie upominać – mówiła w TOK FM. Statystyki są zatrważające. – Według raportu fundacji Alivia w 2029 roku co czwarty Polak zachoruje na nowotwór, a co piąty umrze z tego powodu. W naszym kraju nie udaje się podskoczyć z redukcją wskaźników śmiertelności powyżej 10 proc., podczas gdy w innych krajach udaje się to o 24-32 proc. – podkreśliła ekspertka.