1 października 2015

Kto jest za, a kto przeciw likwidacji NFZ

Ani likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, ani utrzymanie instytucji w obecnym kształcie nie poprawi sytuacji, w której znajduje się obecnie system ochrony zdrowia w Polsce. Konieczna jest głęboka reforma – mówi były minister zdrowia Marek Balicki.

Która partia deklaruje likwidację NFZ? PiS, który chce powrotu do finansowania budżetowego i KORWiN, w zamian proponując wprowadzenie prywatnej służby zdrowia. Likwidacji funduszu przeciwna jest PO. Za to premier Ewa Kopacz, podczas konwencji programowej w Poznaniu, zapowiedziała zlikwidowanie składki na NFZ po wyborach. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe jest przeciw „monopolowi NFZ”, a w jego programie znalazło się „miejsce na konkurencyjne fundusze zdrowia”.

Jak tłumaczy w rozmowie z Interią prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, każdy pomysł, który może doprowadzić do polepszenia sytuacji pacjenta, jest warty przemyślenia. – Każdy, który będzie służył temu, żeby pacjent miał szerszy dostęp do diagnostyki, do terapii, w tym nowoczesnych terapii, do rehabilitacji, do fizjoterapii, wszystko to, co skróci drogę dostępu do specjalistów jest dobre – przekonuje ks. Nowak.

Więcej na ten temat.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum