15 stycznia 2019

Lawina skarg na mobbing i łamanie praw lekarzy

„Jest pani głupia”, „jest pani nieistotna jako pracownik” – na takie epitety pod adresem młodej lekarki pozwalał sobie ordynator szpitalnego oddziału w pewnym mieście powiatowym. Podczas codziennych odpraw lekarskich, przed innymi współpracownikami podważał kompetencje lekarki, krótko po uzyskaniu przez nią tytułu specjalisty. Trwało to rok.

To jedna ze spraw, którą zajął się rzecznik praw lekarzy działający przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Ponieważ w ubiegłym roku liczba spraw trafiających do rzecznika lawinowo wzrosła, Izba rozpoczęła kampanię nagłaśniającą działalność rzecznika.

Obszary pomocy podzielono na osiem tematów, takich jak: naruszenie dóbr osobistych, prawo pracy i mobbing, problemy związane z odbywaniem specjalizacji, doradztwo w zakresie postępowań sądowych cywilnych i karnych. Każdy z rodzajów działalności rzecznika będzie promowany przez tydzień za pośrednictwem strony internetowej oraz kanałów Izby w mediach społecznościowych.