11 marca 2020

Lekarz na kontrakcie trafia na kwarantannę i…

Co z dochodami lekarzy, którzy pracują w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, jeśli z powodu zetknięcia z pacjentem zakażonym koronawirusem będą musieli poddać się kwarantannie? Prawnicy nie pozostawiają złudzeń: jeśli lekarz nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia od utraty dochodu, może liczyć tylko na zasiłek z ZUS w wysokości takiej, jaka wynika z opłacanej składki.

Na dodatkowe wsparcie – w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem – mogą liczyć członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. We wtorek prezes warszawskiej ORL Łukasz Jankowski poinformował MP.PL, że we współpracy z PZU ubezpieczył stu lekarzy od zakażenia koronawirusem. – Stu pierwszych lekarzy, którzy zostaną zakażeni, otrzymają od ubezpieczyciela jednorazowo 5 tysięcy złotych. Mam nadzieję, że nie odnotujemy więcej zakażeń wśród lekarzy – mówi Łukasz Jankowski, sygnalizując, że w miarę rozwoju sytuacji może się okazać potrzebne poszerzenie programu. – Jednocześnie zachęcamy wszystkich członków naszej izby do przemyślenia zawarcia dodatkowego ubezpieczenia od utraty dochodów.

[Publikacja z dn.: