23 czerwca 2015

Lekarze krytykują Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia, w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limit przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016. Limit przyjęć na studia stacjonarne ma zwiększyć się o 394 miejsca, a na studia niestacjonarne – o 183 miejsca. Pozostałe 100 miejsc ma być utworzone z myślą o osobach, które chcą rozpocząć studia w języku innym niż język polski.

Izba lekarska jest zbulwersowana tym, ze resort pozwala uczelniom medycznych przyjmować na studia coraz więcej cudzoziemców. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej zwiększenie limitów przyjęć dla studentów, którzy nie będą kształcić się w języku polskim, nie zwiększy w praktyce liczby lekarzy w Polsce.

Samorząd lekarski uważa również, że w celu zwiększenia liczby lekarzy pracujących w Polsce konieczna jest poprawa warunków rozwoju zawodowego i pracy tej grupy zawodowej, przede wszystkim poprzez znaczne zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. NRL postuluje również o zwiększenie liczby miejsc szkoleniowych, a zwłaszcza miejsc rezydenckich, na specjalizacjach lekarskich.

Cały materiał.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum