31 stycznia 2019

Lekarze mogą wpaść w podatkowe kłopoty

Lekarz, który pracuje w placówce medycznej bądź z nią współpracuje, wpadnie w podatkowe kłopoty, jeśli bezpłatnie zbada pacjenta i wypisze mu receptę.

Takie są skutki nowelizacji niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. z 2018 r. poz. 697). Weszła ona w życie jeszcze w kwietniu ubiegłego roku, ale jej praktyczne skutki rynek medyczny uświadamia sobie właśnie teraz. W założeniu przepisy o elektronicznych receptach miały wyeliminować błędy przy ich wystawianiu. Przy okazji pozwalają uszczelnić także system podatkowy. Pojawił się jednak problem u lekarzy zatrudnionych na etacie w placówce medycznej albo współpracujących z nią przy okazji prowadzenia własnej praktyki.

„Obecne reguły ograniczają nasze prawo do wykonywania zawodu – nie ma wątpliwości Łukasz Jankowski, Prezes ORL w Warszawie. (…) Trudno sobie wyobrazić absurd sytuacji, gdy na wyjeździe w góry jeden z uczestników wycieczki zapomniał przyjmowanego przewlekle leku na nadciśnienie i prosi o pomoc kolegę lekarza niemającego własnej praktyki, a ten będzie musiał albo odesłać potrzebującego do najbliższej przychodni, albo złamać przepisy i wypisać receptę na siebie bądź najbliższą rodzinę. Zmiany są niewątpliwie konieczne”.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum