8 lutego 2021

Lekarze mogą zarabiać mniej

Bez zmian w prawie specjaliści na etacie wrócą do pensji sprzed podwyżki. Będą odchodzić ze szpitali.(…)
– Minister wie, że jeśli 6,75 tys. zniknie, specjaliści będą masowo odchodzić ze szpitali. To stawka nieprzystająca do rynkowej rzeczywistości, upokarzająca dla lekarzy z kilkunastoletnim stażem – mówi członek samorządu lekarskiego.
– A 6,75 tys. to stawka sprzed trzech lat. I już wówczas nie rzucała na kolana – zauważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Łukasz Jankowski prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie:

Wielu specjalistów obawia się, że podwyżka ministra Łukasza Szumowskiego przestanie obowiązywać, a oni będą zarabiać po 4 tys. zł brutto, jak przed 2018 r. I już szuka alternatyw dla pracy w szpitalu, również w sektorze prywatnym. Dlatego resort zdrowia powinien za wszelką cenę wypracować systemowe rozwiązanie, które pozwoli zatrzymać specjalistów w publicznych szpitalach. A publicznym placówkom grozi odpływ nie tylko lekarzy ze specjalizacją, ale innych członków personelu medycznego – pielęgniarek, ratowników medycznych czy diagnostów laboratoryjnych, którzy zaczęli odpowiednio zarabiać wyłącznie dzięki dodatkowi covidowemu. Kiedy pandemia się skończy, a dodatek zostanie wstrzymany, wielu z nich może nie chcieć wrócić do dawnych stawek. Odejdzie do sektora prywatnego lub się przebranżowi.

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum