18 kwietnia 2020

Lekarze odpowiadają Ziobrze, który grozi medykom śledztwami. „Nie można wysyłać ludzi na śmierć”

Lekarze odpowiadają Zbigniewowi Ziobrze, który zapowiedział śledztwa w sprawie pracowników służby zdrowia. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni działaniami rządzących – mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Do zapowiedzi Zbigniewa Ziobry odniósł się m.in. Łukasz Jankowski, lekarz i prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Każdy rozumie, że dbanie o wysokie morale pracowników medycznych jest kluczowe dla bezpieczeństwa państwa. A koledzy się zastanawiają, czy może do nich zapuka policja i bezprawnie nakaże walczyć z epidemią

– powiedział w sobotę na antenie TVN24. – Deklaracje ze strony rządzących nie pokrywają się z tym, co się później dzieje. Jeszcze kilka dni temu minister zdrowia bił brawo medykom, dziękował jak bohaterom za walkę na froncie koronawirusa – dodał.

Jankowski odniósł się także do działań niektórych wojewodów, którym zdarza się wystawiać bezprawne wezwania do pracy. Tak było m.in. na Mazowszu, gdzie Konstanty Radziwiłł w niektórych przypadkach wydał bezprawne skierowania do pracy w DPS-ach, gdzie przebywają osoby zakażone koronawirusem – otrzymały je m.in. kobiety samotnie wychowujące nieletnich czy matka 5-miesięcznego dziecka, przebywająca na urlopie macierzyńskim. – Medycy i media pokazali, że skierowania na front walki z epidemią są wydawane bezprawnie, że panuje chaos. A następnego dnia pojawia się wątek kierowania lekarzy do prokuratury – powiedział. – Mam poczucie, że jesteśmy traktowani jak przedmiot jakiejś gry – dodał.

Źródło.