14 listopada 2015

Lekarze powinni być szkoleni z wykrywania przypadków tortur

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara praktyczne wykorzystanie zasad pracy lekarzy opisanych w Protokole Stambulskim może spowodować, że lekarze odegrają ważną rolę w zwalczaniu bezkarności sprawców takich przestępstw.

Protokół Stambulski, czyli „Podręcznik skutecznego badania i dokumentowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania”, stanowi oficjalny dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest on kierowany przede wszystkim do prawników, lekarzy i psychologów, którzy w swojej praktyce zawodowej mogą spotkać się z ofiarami przemocy.

W odpowiedzi na pismo Rzecznika samorząd lekarski postanowił zmienić programy szkoleń. Maciej Hamankiewicz przyznał, że rozszerzenie programu szkoleń zawodowych dla lekarzy o metody zawarte w Protokole Stambulskim „stanowi inicjatywę niezwykle wartościową oraz potrzebną w kontekście walki o prawa człowieka”. Dodał, że zwróci się do Komisji ds. Kształcenia, Ośrodka Doskonalenia Zawodowego oraz Izb Okręgowych o wprowadzenie stosownych zmian do programu szkoleń.

Rzeczpospolita/kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum