18 czerwca 2015

Lekarze skazani w głośnej sprawie korupcyjnej

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nieprawomocny wyrok w pierwszym z wątków wielkiego śledztwa korupcyjnego Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Dotyczy ono przyjmowania i wręczania łapówek, płatnej protekcji i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej. Na jej podstawie sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach osób podejrzanych o popełnienie przestępstw, w tym gangsterów z grup wołomińskiej i pruszkowskiej.

Wśród skazanych znaleźli się m.in. prokurator, dwoje adwokatów i kilkoro lekarzy. Uznano ich za winnych korupcji i fałszowaniu dokumentacji medycznej, co umożliwiało odraczanie kar przestępcom.

Skazani lekarze to:

  • radiolog Andrzej P. ze stołecznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który usłyszał wyrok 4 lat więzienia i kilkunastotysięczną grzywnę
  • lekarka Maria Ż.-L, która wystawiała lewe zwolnienia dostała 1,5 roku w zawieszeniu i 30 tys. zł grzywny
  • lekarka Jolanta B.-Ch., która dostała 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 10 tys. zł grzywny za rady dla przestępcy
  • i psychiatra Tomasz K., którego skazano na 1,5 roku w zawieszeniu i 20 tys. zł grzywny

Jednym z umorzonych wypadków „mniejszej wagi” była sprawa dr. Pawła B. b. ordynatora ze „STOCER”, który przyjął pieniądze za „czynności lecznicze” wobec przestępcy by umożliwić mu uchylanie się od odbycia kary. Dr B. ma oddać tysiąc zł oraz zapłacić 15 tys. zł świadczenia pieniężnego na cel społeczny.

Adwokaci zapowiedzieli apelację.

Cały materiał.

kj

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum