25 lipca 2019

Łukasz Jankowski: Jak szpitale radzą sobie z brakiem lekarzy? Na SOR-y oddelegowują rezydentów

– Praktyka łatania dziur na SOR-ach rezydentami jest powszechna. Niemal każdy spotkał się z taką próbą ze strony kierownictwa – potwierdza Łukasz Jankowski, szef stołecznej izby lekarskiej i jeden z liderów Porozumienia Rezydentów.

– Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że dyżury na szpitalnych oddziałach ratunkowych dla rezydentów są ważne w procesie szkolenia. To również argument dyrektorów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” .

Jankowski odpowiada. – Ale do pracy na SOR-ze trzeba mieć predyspozycje, nie bać sie podejmowania szybkich decyzji i odpowiedzialności. A przy całej tej nagonce medialnej, zdaliśmy sobie sprawę, że konsekwencje, jakie wiążą się z wykonywaniem zawodu lekarza na SOR-ze, szczególnie nas dotykają. SOR-y są źle zorganizowane i wszystko jest na głowie lekarza. A gdy nie ma komu pracować, najłatwiej zmusić do dyżurowania rezydenta – tłumaczy Jankowski i podkreśla, że chodzi o dyżury samodzielne. Nie mają obiekcji wobec towarzyszących, pod nadzorem bardziej doświadczonego lekarza.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum