9 listopada 2020

Medyk chce gwarancji jak żołnierz – lekarze apelują o zmiany systemu kierowania do walki z epidemią

Zamiast zmuszać do pracy przy Covid nakazami, resort powinien określić warunki pracy i płacy, a chętni zgłoszą się sami – uważają medycy.

Wykaz ma zawierać imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer prawa wykonywania zawodu. Wciąż jednak nie pozwala stwierdzić, czy medyk może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii. Jak podkreśla prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski, izba nie ma informacji o statusie zdrowotnym lub rodzinnym swoich członków.

Izby lekarskie deklarują, że mogą stanowić dla wojewodów wyłącznie ciała doradcze i przedstawić im listy ochotników. Tych zaś jest niewielu, bo żaden z urzędów wojewódzkich nie precyzuje, w jakim mieście czy szpitalu mieliby pracować chętni.

– System jest nieprzejrzysty i chaotyczny. Oczekuje, że lekarz stawi się do pracy dzień po otrzymaniu wezwania, nie daje mu nawet czasu na znalezienie zastępstwa – zauważa Jankowski.

Źródło.