22 marca 2017

Minister zdrowia: Na opiekę zdrowotną dodatkowe 40 mld zł

Służba zdrowia dla wszystkich od 1 stycznia 2018 rok, a w 2025 nakłady na leczenie wyniosą 6 procent PKB – taką wizję snuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – To jest projekt, który znany jest całemu rządowi. Nie przełożył się jeszcze na projekt ustawy, więc nie mogę mówić o decyzji, ale wierzę, że do tego dojdzie – zaznacza w wywiadzie dla Business Insider Polska.

Jak podkreśla Konstanty Radziwiłł: „Od ponad 20 lat w zakresie środków publicznych na służbę zdrowia nie wyszliśmy ponad poziom 4,3–4,4 proc. PKB. W krajach zachodnich wraz ze wzrostem PKB rośnie też odsetek środków publicznych na zdrowie. Nasze PKB rośnie od bardzo wielu lat nieustannie, a odsetek środków publicznych przeznaczanych na zdrowie – nie.”

„Staramy się sprawiedliwie dzielić to, co mamy. Niestety wcześniej zdarzało się tak, że niektóre świadczenia były wycenione znacznie powyżej kosztów. (…) Na przykład świadczenia w kardiologii inwazyjnej, których wycenami zajęliśmy się w pierwszej kolejności, bo w tym wypadku świadczenia były zdecydowanie przeszacowane. Powstała sieć placówek wyspecjalizowana w tej dziedzinie i nastawiona na wykonywanie wyłącznie najwyżej wycenianych świadczeń. Nie zjednało nam to wielu przyjaciół, bo jak się komuś ogranicza dostęp do zarobku – nawet jeśli nadal pozostaje mu fortuna, to krzyk jest ogromny. Ta sieć to też potężny partner biznesowy, który w ostatnich 10 latach zarobił grubo ponad miliard złotych na tej działalności.” – tłumaczy minister.

Cała rozmowa w Business Insider Polska

Archiwum