3 października 2019

Ministerialne gierki

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził podczas konwencji wyborczej PiS, że z finansowaniem ochrony zdrowia będzie lepiej z roku na rok. – Rokrocznie realizujemy więcej niż zakłada ustawa sześć procent. W tym roku o cztery miliardy złotych – zapewnił Szumowski. Czy miał rację? Nie, to resortowe gierki wyborcze. A co z obiecanymi 6 proc. PKB na zdrowie? De facto nigdy nie osiągniemy tego poziomu finansowania przy obecnym sposobie rozliczania.

W ostatnim półroczu 2019 r. kwota z naszych składek ubezpieczeniowych wzrosła o ponad cztery miliardy złotych. – A to oznacza, że w rzeczywistości minister Łukasz Szumowski nie dał żadnych dodatkowych pieniędzy. Podarował nam nasze własne pieniądze, które i tak są przeznaczone na ochronę zdrowia – poinformował TVN24.

– To są pieniądze, które my, ubezpieczeni, wpłacamy w postaci składki ubezpieczeniowej do kasy ZUS, a ten z kolei przekierowuje do Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśniła w rozmowie z TVN24 doktor Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum