19 sierpnia 2015

MZ chce o rok przesunąć termin wprowadzenia polis od zdarzeń medycznych

Z 1 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. – taka propozycja znalazła się w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.

Wykupienie polisy z tytułu zdarzeń medycznych oznacza dla placówki znaczne wydatki – nie mniej niż 300 tys. zł, jak mówią przepisy. Ostateczna kwota jest uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł. W związku z tym wykształciła się praktyka, że poszkodowany pacjent kieruje skargę do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jeśli potwierdzi ona, że doszło do zdarzania medycznego, może on zażądać pieniędzy od szpitala.

Czy zakładany na 2016 r. wzrost przychodów NFZ o 4,3 proc. nie jest okazją, by na tyle dofinansować szpitale, aby wreszcie zakończyć sprawę wypłat odszkodowań z tytułu zdarzeń medycznych? MZ nie bierze jednak pod uwagę opcji uwzględnienia przez NFZ w kontraktach ze szpitalami dodatkowych kwot na to ubezpieczenie lub na jego refundację. Zasady nie ulegną zmianie, szpitale będą musiały same sobie radzić.

Cały materiał.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum