24 lipca 2018

MZ odnosi się do zarzutów NIA ws. wysyłkowej sprzedaży leków

Pomysł wysyłkowej sprzedaży osobom niepełnosprawnym produktów leczniczych wydawanych na receptę – zgłoszony w drodze poprawki poselskiej – nadal budzi wiele kontrowersji. Część wątpliwości Naczelnej Izby Aptekarskiej udało się rozwiać w trakcie spotkania, jakie zorganizowano w resorcie zdrowia.

Ministerstwo zapewniło, że wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych dotyczyć będzie wyłącznie produktów wydawanych na podstawie e-recepty. W ocenie resortu takie rozwiązanie umożliwi nadzór w czasie rzeczywistym oraz dużo lepsze niż w przypadku recept papierowych – zapobieganie nadużyciom również tym związanym z nielegalnym wywozem leków lub fałszowaniem recept. To rozwiązanie ma również ograniczyć liczbę recept wystawianych z błędem.