23 stycznia 2017

MZ: własne laboratorium dla każdego szpitala to nieracjonalne rozwiązanie

„Zobowiązanie każdego szpitala zakwalifikowanego do sieci do posiadania własnego laboratorium byłoby jednak nadmiernym i nieracjonalnym obciążeniem” – ocenia resort.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że zauważa problemy w funkcjonowaniu diagnostyki laboratoryjnej.

Minister powołał zarządzeniem z 6 października 2016 r. zespół ds. opracowania koncepcji zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej, Zespół ten ma opracować rozwiązania prawne, które umożliwią egzekwowanie jakości badań laboratoryjnych; wyniki kontroli jakości laboratoriów byłyby publikowane w internecie. Planowane jest też wprowadzenie „obligatoryjnego procesu działań korygujących pozwalających na uzyskanie poprawnych wyników”.

Więcej w serwisie Rynek Zdrowia