20 grudnia 2018

Nie zostawiajcie bliskich na święta w szpitalach – apeluje Okręgowa Izba Lekarska (#WspólneŚwięta)

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie rozpoczęły kampanię społeczną „Wspólne święta”. Ma ona zwrócić uwagę na problem pozostawiania starszych osób na szpitalnych oddziałach w okresie Bożego Narodzenia. Hasło akcji to: „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu”.

Każdego roku w szpitalach na Wigilię pozostają seniorzy, których stan zdrowia pozwala na wypisanie ich do domu. Tylko nie ma kto się nimi zająć.

Lekarze przyznają, że ten problem występuje przez cały rok, ale zimą, w okresie Bożego Narodzenia zdecydowanie narasta. Często do szpitala trafiają wówczas starsi czy niepełnosprawni pacjenci z lekkimi problemami zdrowotnymi. Rodzina liczy, że szpital zajmie się nimi przez kilka dni. Problem potęguje emigracja Polaków. Dzieci często nie mieszkają w Polsce i nie mogą zająć się swoimi rodzicami.