11 września 2015

Niedługo możliwe prace nad zmianą DNA embrionów?

Prace nad metodami zmieniania DNA embrionów są fundamentalne dla rozwoju nauki – uważają specjaliści od medycyny, genetyki i etyki z tzw. Grupy Hinxton (to nieformalna, międzynarodowa, wielodyscyplinarna grupa badaczy zajmujących się m.in. komórkami macierzystymi, embriologią, genetyką, której obszarem zainteresowań są zagadnienia etyczne i rozwiązania prawne w nauce).

 Zdaniem Rzeczpospolitej to pierwszy wyłom w stanowisku świata nauki, który dotąd „uznawał, że tworzenie „dzieci na zamówienie” i eksperymentowanie z zarodkami ludzkimi jest nie do zaakceptowania”.

Dziennik informuje o eksperymencie chińskich naukowców, którzy próbowali u kilkudziesięciu zarodków naprawić  wadliwy gen odpowiedzialny za jedną z postaci niedokrwistości. Naukowcy zdobyli 86 zapłodnionych komórek jajowych odrzuconych w procesie zapłodnienia in vitro. Zamierzali wkleić im poprawną wersję jednego genu. Zabieg przetrwało 71 zarodków.

Amerykanie zapowiedzieli, że podobne badania nie uzyskają finansowania ze środków publicznych. Jednak członkowie Grupy Hinxton uważają jednak, że szybki rozwój technologii edycji genów sprawi, iż wzrośnie presja na decyzje o finansowaniu i prowadzeniu takich badań.

Więcej

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum