22 kwietnia 2015

NIK: ustawa Ewy Kopacz nie pomogła finansom szpitali

Przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe nie doprowadziło do poprawy sytuacji finansowej lecznic i skrócenia kolejek, ale też – wbrew wcześniejszym obawom – nie doszło do likwidowania oddziałów i pogorszenia dostępność świadczeń – wynika z opublikowanego 22 kwietnia raportu NIK, w którym oceniono skutki ustawy o działalności leczniczej.

Raport opisuje Rynek Zdrowia.

Jak podaje, do 30 kwietnia 2014 r. przekształceniami organizacyjno-prawnymi objęto łącznie 174 szpitale. Uzyskały one dotacje na wsparcie procedury przekształceń i oddłużenie. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 20 szpitali przekształconych w spółki kapitałowe. W toku kontroli uzyskano także informacje od dodatkowych 54 szpitali – spółek, które w 2013 r. miały podpisane kontrakty z NFZ.

Argumentem, jaki wysuwa w tym kontekście NIK, jest to, że szpitalne spółki – podobnie, jak wcześniej ZOZ-y – nie prowadziły np. dokładnej i precyzyjnej analizy kosztów poszczególnych procedur medycznych. W konsekwencji nie potrafiły określić, czy świadczenia, których udzieliły były dla nich rentowne, a zarządzający nie mogli wykorzystać tych danych do ewentualnej modyfikacji, czy przebudowy prowadzonej działalności.

Więcej na portalu Rynku Zdrowia

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum