21 lipca 2020

Pandemia wymusza cyfryzację placówek medycznych

Ze względu na stan epidemii rząd jeszcze szybciej informatyzuje ochronę zdrowia. Wprowadza aplikacje do odbierania e-recept, umożliwia pacjentom elektroniczne składanie dokumentów w Narodowym Funduszu Zdrowia, a lekarzom zdalne odbywanie egzaminów specjalizacyjnych.

Minister zdrowia chce mocą tej noweli wprowadzić wiele rozwiązań informatycznych w poszczególne zakresy ochrony zdrowia i farmacji. Rząd chce wprowadzić nowy sposób finansowania informatyzacji jaką prowadzi NFZ. – Jej koszty będzie pokrywało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które na zlecenie Funduszu przygotuje też nowe rozwiązania informatyczne. Pomiędzy tymi dwiema instytucjami jakaś współpraca już istniała, ale należy ją teraz jeszcze bardziej zacieśnić – zaznaczył Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podczas Sejmowej Komisji Zdrowia.

Źródło.