7 marca 2017

Paneuropejska batalia przeciwko otyłości

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej łączą siły w walce z nadwagą w skali całego regionu. W planach jest wypracowanie wspólnej strategii działania. Chodzi zwłaszcza o ratowanie dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że do 2025 r. dwie trzecie dorosłych w Polsce, Czechach i Rumunii będzie miało nadwagę lub otyłość. Obecnie z problemem w tych krajach walczy od 20 do 25 proc. osób.

Wczoraj w Warszawie podczas spotkania przedstawicieli Parlamentu i Komisji Europejskiej, resortów zdrowia Europy Środkowo-Wschodniej, ekspertów medycznych i organizacji pacjentów zaprezentowano metody, które mają poprawić sytuację. Wśród nich znalazła się rekomendacja zakwalifikowania otyłości do ciężkich i skomplikowanych chorób przewlekłych. To będzie przepustką do profesjonalnego i kompleksowego leczenia, uwzględniającego nie tylko opiekę internistyczną, ale i chirurgiczną z udziałem diabetyka czy psychologa. W Polsce działania w tym zakresie przewiduje najnowszy Narodowy Program Zdrowia. W Rumunii natomiast wciąż nie ma żadnej strategii. Wymiana doświadczeń ma pomóc w kopiowaniu sprawdzonych rozwiązań w innych krajach.

Więcej w Gazeta Prawna

 

Archiwum