16 lutego 2017

PE: pestycydy biologiczne zamiast środków chemicznych. Celem jest ochrona zdrowia.

Parlament Europejski opowiedział się za zwiększeniem w UE dostępu do tzw. pestycydów niskiego ryzyka pochodzenia biologicznego. Miałyby one zastąpić konwencjonalne środki ochrony roślin oparte na syntetycznych pestycydach chemicznych. Celem jest ochrona środowiska i zdrowia obywateli Unii Europejskiej.

PE wezwał KE i państwa członkowskie UE, aby usprawniły i przyspieszyły proces certyfikacji i monitorowania stosowania pestycydów biologicznych. Zdaniem PE KE powinna sporządzić wykaz wszystkich substancji niskiego ryzyka, które są dostępne na rynku i zachęcić kraje UE, aby włączyły stosowanie tych środków do krajowych planów ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego.

W ocenie PE rolnicy powinni korzystać z różnorodnych narzędzi ochrony upraw, nie tylko syntetycznych. To poprawi jakoś żywności oraz stan zdrowia konsumentów. Zwłaszcza że chemiczne pestycydy są w coraz większym stopniu krytykowane ze względu na ryzyko jakie niosą dla zdrowia ludzkiego, dla zwierząt i środowiska. Badania wskazują, że niektóre substancje mogą powodować raka i zaburzenia płodności.

Więcej w serwisie Rynek Zdrowia

Archiwum