12 czerwca 2015

Personel medyczny skarży się na spadek społecznego zaufania

Dlaczego tak się dzieje? Środowisko lekarskie twierdzi, że winne są temu media.

Media wytykają lekarzom błędy, a te, choć nie powinny, zdarzają się – twierdzi prof. Alicji Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu.

Czy lekarze czują się bezpodstawnie atakowani przez media? W opinii Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej – tak. Prezes wskazuje, że do biura NIL wpływają nawet maile od pacjentów oburzonych stronniczością mediów, a to oznacza, że brak rzetelności dziennikarskiej w programach dotyczących lekarzy jest dostrzegany przez coraz szersze grono odbiorców.

W opinii specjalistki PR, samorząd lekarski może poprawić swoje relacje z otoczeniem np. nowelizując niektóre anachronizmy zawarte w kodeksie etyki lekarskiej. Jak chociażby kontrowersyjny zapis zakazujący lekarzom krytyki kolegów po fachu, który wcale nie pomaga w budowaniu zaufania pacjentów do lekarzy. Powinien także wypowiadać się i zajmować stanowisko w sytuacjach kryzysowych z udziałem lekarzy i potępiać oraz karać naganne zachowania.

Więcej.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum