30 maja 2017

Pigułka „dzień po” bez wizyty u lekarza. Recepta od lekarza europejskiego

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która przewiduje, że pigułki „dzień po” będą sprzedawane na receptę. Organizacja „Kobiety na Falach” zapewnia bezpłatne recepty, wystawiane przez lekarza europejskiego.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki w każdym kraju europejskim mają obowiązek realizować takie recepty – czytamy na stronie organizacji. By otrzymać receptę trzeb wypełnić w internecie konsultację.

Projekt zmian przepisów zakłada, że na receptę będą wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne (tzw. pigułki „dzień po”), które od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Zachowania obecnych rozwiązań w zakresie dostępu do antykoncepcji awaryjnej domaga się organizacja „Kobiety na Falach”. W związku z wprowadzonym ograniczeniem dostępu do antykoncepcji awaryjnej, zapewniają one wszystkim kobietom bezpłatne recepty, wystawiane przez lekarza europejskiego.

Więcej w Rzeczpospolita