4 kwietnia 2019

Po spotkaniu ministra z OZZL: spór o sposób liczenia nakładów na ochronę zdrowia

Sposób wyliczania nakładów na ochronę zdrowia i nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty były głównymi tematami spotkania prof. Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Porozumienia Rezydentów OZZL.

(…) do spotkania doszło na wniosek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. OZZL wyjaśniał, że szczególnie bolesne jest obniżenie zapowiadanej wysokości nakładów publicznych na ochronę zdrowia przez odniesienie odsetka PKB (6%) do wartości PKB sprzed dwóch lat oraz przez włączenie do finansowania innych celów niż tylko świadczenia zdrowotne. Jak się ocenia, przez ten „manewr” rządzących do polskich chorych trafi w tym roku o 10 mld PLN mniej niż by mogło trafić.

Przypomnijmy również, że OZZL prowadzi akcję, której celem jest uświadomienie społeczeństwa o tym, jak tragiczna jest sytuacji publicznego lecznictwa. Od 18 marca w okolicach szpitali największych polskich miast pojawiły się billboardy o treści: Pacjenci w kolejkach, lekarze na dyżurach … umierają. Rządzący opamiętajcie się.