8 czerwca 2017

Podwyżki płac minimalnych w służbie zdrowia zbyt niskie – twierdzą związkowcy

Rządową propozycję podwyżek płac minimalnych w zawodach medycznych krytykują przedstawiciele związków zawodowych: – Wskaźniki są żenująco niskie, a forma dochodzenia do nich skazuje wielu z nas na długoterminową wegetację – mówiła Iwona Kozłowska, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Maria Ochman, szefowa sekretariatu służby zdrowia NSZZ Solidarność, apelowała o systemowe rozwiązanie kwestii podwyżek w ochronie zdrowia: – Ta ustawa nie może mieć charakteru incydentalnego. Apeluję, byśmy nie obarczali dyrektorów szpitali i pracowników kolejnym konfliktem. Mieli dosyć problemów w związku z rozporządzeniem ministra Zembali (podwyżki dla pielęgniarek 4×400 zł – przyp. red.) i konfliktowanie personelu sięgnęło zenitu.

Jednocześnie SKN zdecydowało, że projekt rządowy nie będzie procedowany jednocześnie z obywatelskim, złożonym w Sejmie w połowie maja przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Projekt białego personelu zakładał znacznie wyższe kwoty – minimum trzykrotność średniej krajowej brutto (dziś ok. 12 tys. zł) dla lekarzy specjalistów, dwukrotność (ok. 8 tys. zł) dla pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacją, farmaceutów ze specjalizacją i lekarzy-rezydentów oraz jedną średnią krajową (ok. 4 tys. zł) dla lekarzy stażystów.

Więcej w Rzeczpospolita