18 marca 2015

Media pesymistycznie o pakiecie onkologicznym

Nie ma funduszy, usztywniono ponad miarę i rozsądek proces leczenia, a do tego brak w pakiecie standardów medycznych i wymogów jakościowych. Nie uwzględniono w ogóle opieki paliatywnej, tak jakby choroba nowotworowa była w 100 proc. uleczalna. Pakiet wprowadzono w pośpiechu, bez konsultacji społecznych i bez pilotażu – pisze Agnieszka Sowa w obszernym artykule na temat pakietu onkologicznego w najnowszym wydaniu tygodnika „Polityka”.

Cytowani w tekście lekarze, którzy zmuszeni są działać według nowych przepisów, podają szereg absurdów nowych regulacji, nie uwzględniających specyfiki medycyny i procesu chorobowego. Pakiet to w istocie system rozliczania świadczeń – zaznacza publicystka.

Zwraca uwagę, że w ferworze dyskusji, jaka toczy się nad pakietem, prawie zapomniano o przygotowanym przez onkologów pod kierownictwem prof. Jacka Jassema programie „Strategia Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024”, powszechnie znanym jako „Cancer Plan”. Strategia miała być podstawą uzdrowienia polskiej onkologii, ale trafiła do szuflady, a minister wprowadził pakiet – konstatuje Agnieszka Sowa. Co więcej, od wprowadzenia pakietu minister na temat „Strategii” milczy, choć wcześniej zapewniano, że ministerialne regulacje wykorzystują rozwiązania w Cancer Planie. Jego twórcy tego nie zauważają. Poprawa pakietu wymagałaby wielkich zmian.

Więcej – w „Polityce” z 18 marca br. Kolejne krytyczne artykuły na temat pakietu znajdują się też w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” z tego dnia.

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum