26 czerwca 2017

Polscy lekarze rewolucjonizują kardiologię

Krakowscy specjaliści przeprowadzili pierwszą na świecie transmisję hologramu serca do Brukseli. Pozwoliła na zdalną diagnostykę wad zastawki.

– Przeprowadziliśmy diagnostykę pacjenta ze zwężeniem zastawki aortalnej, głównego zaworu między lewą komorą a aortą. Pozwoliła na zaplanowanie zabiegu hybrydowego, przeprowadzanego bez otwierania klatki piersiowej – tłumaczy prof. Dudek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. – Holograficzny obraz serca uzyskaliśmy na podstawie tomografii komputerowej, a następnie rekonstrukcji w okularach HoloLens, które pozwalają rotować hologram, powiększać go, zmniejszać i oglądać z dowolnej strony. Można też uzyskać dodatkowe przekroje serca, a obraz może być widoczny na kilku okularach jednocześnie – opisuje prof. Dudek. I dodaje, że technologia pozwala przeprowadzać wielospecjalistyczne konsultacje osób przebywających w różnych miejscach na świecie. – To szczególnie ważne w przypadku skomplikowanych wad serca, które wymagają ustalenia indywidualnego postępowania. Pozwala bowiem zaplanować i w pewien sposób przećwiczyć zabieg, by zapobiec komplikacjom – dodaje prof. Dudek.

W przyszłości rozwiązanie, które ma być gotowe za dwa–trzy lata, ma podpowiadać lekarzom, jaki rodzaj zabiegu jest najbezpieczniejszy.

Więcej w Rzeczpospolita

Archiwum